آشنایی با ساختار میکروسمنت و موارد کاربردی آن

0
141

در مقاله های قبلی به طور اجمالی توضیحاتی در مورد میکروسمنت به اطلاعتون رساندیم و متوجه شدیم  که میکروسمنت یک پوشش بر پایه سیمان و پلیمر است که به صورت نازک روی کف، دیوارها و در برخی موارد نازک کاری در محیط‌های مسکونی و تجاری اعمال می‌شود تا ظاهری بتنی ایجاد کند.

هم اکنون در مورد ترکیب مواد میکروسمنت و خمیرهای رنگی ترکیبی برند پراتا که یک محصول پرکاربرد با رنگها و طراحیهای مختلف یک نتیجه بسیار مطلوب و خاص را به شما می دهد آشنا کنیم.

میکروسمنت دو جزئی چیست؟

از یک طرف، ما استانداردهای  ریزسیمان دو جزئی سنتی خود را داریم که می تواند هم در کف و هم روی دیوار استفاده شود. ضمن اینکه به دلیل استحکام، تطبیق پذیری و ظرفیت باعث ایجاد بافت های بی نظیر و متمایزی می گردد.

برای بدست آوردن سطح خاص با بافتهای متفاوت نیاز به لاکها و سیلرهای متفاوتی که استفاده می گردد بستگی دارد، زیرا این دو عنصر هستند که ظاهر و پایان نهایی میکروسمنت های ما را تعیین می کنند.

از آنجایی که میکروسمنت یک ماده متخلخل است، برای محافظت از آن در برابر کثیفی و ضد آب کردن سطح مورد پوشش، لازم است از لاک یا سیلر استفاده شود.

رنگ های میکروسمنت

ما طیف گسترده ای از رنگ های میکروسمنت را داریم. سیستم رنگدانه به ما این امکان را می دهد که هر رنگی را که نیاز داریم ایجاد کنیم، بنابراین اتاق ها و فضای را برای رسیدن به سبک خود شخصی سازی می کنیم.

سفید، خاکستری، سبز، قرمز، سیاه یا آبی تنها رنگ‌های میکروسمنتی هستند که در دسترس هستند. ولی با محصولات پراتا که دارای رنگهای خمیری می باشد و در انتهای کار ترکیبی بسیار خاص را به شما ارائه می دهد به راحتی میتوانید  رنگی را انتخاب کنید که برای پروژه شما مناسب‌تر است.

یکی از ویژگی های میکروسمنت نسبت به سایر پوشش های تزئینی مقاومت و سختی بالای آن است. حتی می توان از آنها در مناطق پرتردد استفاده کرد.

عوامل زیادی می توانند بر مقاومت و سختی این پوشش تأثیر بگذارند، از جمله: بستری که ریزسیمان روی آن اعمال می شود، نوع میکروسمنت انتخابی یا سیلر و غیره.

مقاومت مکانیکی

مقاومت میکروسمنت در برابر ضربه: اگرچه ریز سیمان ماده نسبتاً سختی است، اما مقاومت در برابر ضربه تا حدی به سختی زیرلایه بستگی دارد. میکروسمنت به دلیل ضخامت کم در صورت ضربه به ساپورت و تغییر شکل  آن  تغییر شکل می دهد.

مثلاً اگر روی گچ میکروسمنت بزنیم و پایه بد شکل شود چون خیلی مقاوم نیست، میکروسمنت هم تغییر شکل می دهد. از طرفی اگر میکروسمنت را روی سطح تراز و یا زیرلایه های مشابه اعمال کنیم، مقاومت میکروسمنت بیشتر می شود.

میکروسنت در برابر سایش مقاومت بالایی دارد ، معمولا سایش نیز به نوع میکروسمنت  مورد استفاده نیز بستگی دارد.

در مورد سیلرها، اگرچه مقاومت ها یکسان است، اما هر چه براقیت بیشتر باشد، علائم سایش بیشتر نمایان می شود. روکش های مات نور را منعکس نمی کنند

با خمیرهای خاص پراتا به سطحی کاملا براق و ابریشمی که بسیار در مقابل سایش مقاوم هستند دست پیدا می کنید.

مقاومت شیمیایی

مقاومت پوشش های میکروسمنتی در برابر لکه ها و مایعات مورد استفاده بستگی به سیلر لایه نهایی دارد که آن را ضد آب می کند و از آن در برابر لکه ها محافظت می کند.

مواد اسیدی مانند سرکه یا آب لیمو بعد از دو ساعت قرار گرفتن در معرض سطح میکروسمنت لکه های خفیفی باقی می گذارد. این سطح دقیقاً مانند سنگ مرمر تحت تأثیر اسید قرار می گیرد، اگرچه  با تمیز کردن سریع هیچ اثری باقی نمی ماند. لکه های حاصل از سفید کننده خالص، استون و آمونیاک پس از نیم ساعت قرار گرفتن در معرض، لک باقی می ماند. اما اگر میکروسمنت را سریع تمیز کنیم، اثری باقی نمی ماند. ضمنا برای تمیز کردن باید به نوع بافت میکروسیمنت و سختی تمیز کردن آن نیز توجه کنید.

روی چه بسترهایی می توان میکروسمنت زد؟

میکروسمنت را می توان تقریباً بر روی هر نوع بستری اعمال کرد: ملات سیمانی، مرمر، کاشی ، گچ و …. همچنین با مواد میکروسمنت می توانید بر روی سطوح عمودی و افقی، در فضاهای داخلی و خارجی نیز اجرا کنید. خمیرهای میکروسمنتی دارای تطبیق پذیری بالایی هستند که از آنها می توانیم برای پله های میکروسمنتی، حمام های میکروسمنتی، آشپزخانه های میکروسمنتی و حتی استخرهای شنای میکروسمنتی استفاده کنیم.

یکی از خواص اصلی میکروسمنت چسبندگی بالای آن است. به همین دلیل، می توان از میکروسمنت روی کاشی ها استفاده کرد و باعث تسریع در بازسازی و جلوگیری از برداشتن پوشش اصلی می شود. البته تا زمانی که کاشی ها شل نباشند. در این موارد استفاده از مش برای حمایت از تکیه گاه ضروری است.

استفاده از مش باعث ایجاد شرایط بهینه و وضعیت سطحی که قرار است پوشش داده ، میشود

آماده سازی بستر به اندازه استفاده از میکروسمنت مهم است. اگر بستر شرایط لازم را نداشته باشد، نمی توانیم میکروسمنت را با ضمانت اجرا کنیم. سطح باید تراز، یکپارچه، عاری از آلودگی و با سطح رطوبت کمتر از 5٪ باشد.

 آیا می توان سیمان را روی گرمایش از کف استفاده کرد؟

روز به روز افراد بیشتری برای نصب گرمایش از کف را انتخاب می کنند. اما آیا می توان سیمان را روی گرمایش از کف استفاده کرد؟ بله میکروسمنت روی گرمایش از کف بدون هیچ مشکلی قابل نصب است. پیروی از پروتکلی برای روشن کردن گرمایش و برای جلوگیری از ایجاد ترک های ناشی از تغییرات دما در میکروسیمنت ضروری است.

  • همیشه در ابتدا و انتهای دوره گرمایش دما را به تدریج تغییر دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که رطوبت نسبی در اتاق ها خیلی کم نباشد.

مهم! بین دیواره‌ها و دیوارهای عمودی همیشه یک درز انبساط وجود خواهد داشت تا کف‌کشی بتواند منبسط شود. اگر این مورد رعایت نشود، ممکن است ترک هایی ظاهر شود.

آیا میکروسمنت ضد آب است؟

میکروسمنت به خودی خود ضد آب نیست، اما اگر از ماده مخصوص به عنوان روکش استفاده شود و در نتیجه میکروسمنت روی دستشویی ها، سینی های دوش، وان حمام یا مناطق مرطوب استفاده شود، می تواند ضد آب باشد. معمولا در لایه نهایی از سیلر مخصوص (لااک پلی اورتان مبتنی بر آب) را ایجاد میکنیم، سیلری که با آن ضد آب بودن  را تضمین می کند.

 آیا میکروسمنت در برابر لغزش مقاوم است؟

بله، بسته به نوع میکروسمنت، بافت باقی مانده و لایه نهایی استفاده شده، می توانیم میکروسمنت را ضد لغزش بسازیم.

به لطف میکروسمنت های پراتا می توانیم به هر سطح غیر لغزشی دست پیدا کنیم. بسته به نوع ریزسیمان و بافت، مقاومت لغزشی بیشتر یا کمتر (درجه لغزندگی) به دست می آید. از لغزنده کمتر به لغزنده تر: Microstone برای بافت بسیار بالا، Microdeck با بافت صاف، و در نهایت Microfino که برای کف مناسب نیست.

 تفاوت های میکروسمنت و بتن صیقلی چیست؟

اگرچه ظاهر زیبا ممکن است مشابه باشد، اما آنها یکسان نیستند.

با میکروسمنت مزایای بیشتری بدست می آورید:

  • سریعتر و راحت تر اعمال می شود.
  • برای نصب نیازی به ماشین آلات یا ابزار سنگین نیست.
  • کار کمتر. هزینه کمتر. زمان کمتر.
  • سبک تر، بنابراین بدون بارهای ساختاری.
  • در هر اتاقی استفاده کنید، نه فقط در طبقه همکف.
  • بدون نیاز به اتصال، و هیچ ترک در هنگام خشک شدن ظاهر نمی شود.
  • قابل اجرا بر روی سطوح افقی و عمودی.

تفاوت میکروسمنت و سیمان پرداخت شده (بتن ماله دار) برای سنگفرش از نظر اجزاء

باید بین سیمان، ملات سیمان و بتن تمایز قائل شد. سیمان جزء ملات و بتن است که به عنوان چسب عمل می کند. ملات از اختلاط ماسه و آب با سیمان به دست می آید و بتن ملات سیمانی است که شن به آن اضافه می شود.

بازسازی با میکروسمنت چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که میکروسمنت به مواد موجود می‌چسبد، نیازی به کار ساختمانی نیست، بنابراین کار میکروسمنت را می‌توان در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام داد: بین سه تا پنج روز. از طرفی استفاده از میکروسمنت روی کفپوش ها این مدت را تا یک هفته افزایش می دهد.

آیا باید درها را رنده بزنم؟

نه، لازم نیست. میکروسمنت روی سطح به ضخامت 1 تا 3 میلی متر ساخته می شود.

به طور معمول فاصله بین درها و کف 5 میلی متر است، بنابراین فاصله کافی برای جلوگیری از صاف کردن درها وجود دارد.

 نحوه تمیز کردن میکروسمنت

یکی از سوالات متداول در مورد این پوشش تزئینی نحوه تمیز کردن میکروسمنت است. اگرچه تمیز کردن میکروسمنت ساده است و با آب و صابون خنثی کافی است، اما در لایه نهایی محصولات انحصاری پراتا را برای تمیز کردن و مراقبت از میکروسمنت ایجاد کرده ایم تا در طول زمان نتایج بهتری به دست بیاوریم.

مراقبت های اولیه

میکروسمنت یک ماه پس از اجرا به مقدار مورد نظر سختی، مقاومت شیمیایی و ضد آب می رسد. بیشترین خطر آسیب در دو هفته اول است. دو روز پس از آب بندی روسازی ها با دقت فراوان و یک هفته بعد به صورت عادی قابل تردد خواهد بود.

توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطح، از کشیدن اجسام سنگین خودداری کنید. برای جابجایی اثاثیه، بهتر است بلند کنید و نگه دارید، هرگز  وسایل سنگین را روی سطح نکشید. لازم است از کف در برابر مبلمان (پایه های فلزی، سطوح تیز) و ازاشیاء با سطوح تماس ساینده یا وزن قابل توجه با روکش یا نمد محافظت شود.

آیا میکروسمنت به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد؟

برای  لایه انتهایی، تولید کنندگان میکروسمنت، ما طیف گسترده ای از رنگ های میکروسمنت را برای پوشش هر نوع سطحی ایجاد کرده اند. با این حال، آیا میکروسمنت به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد؟ خیر، رنگ‌های میکروسمنت ما بدون تغییر در طول زمان و بدون تأثیر آب و هوا به روشی ثابت رفتار می‌کنند. ضمن اینکه توجه داشته باشید رنگهای پراتا کاملا ثابت و دارای ساختاری خاص و زیبا هستند که به هیچ عنوان امکان تغییر رنگ را ندارند.

 رنگدانه هایی که برای ساختن رنگ های خود استفاده می کنیم منشا معدنی دارند. در داخل رنگدانه ها بین رنگدانه هایی که منشاء معدنی دارند و رنگدانه هایی با منشاء آلی تمایز قائل می شویم. رنگدانه هایی با منشاء معدنی آنهایی هستند که در برابر قلیایی بودن سیمان بهترین رفتار را دارند. رنگدانه های آلی (مولکول های حاوی کربن) در هوای آزاد پایدار نیستند، آنها در نهایت به ترکیبات دیگر بدون خاصیت رنگدانه تبدیل می شوند یا به سطح مهاجرت می کنند، به طوری که برخی از تون های اولیه پس از مدتی تقریباً به طور کامل ناپدید می شوند. رنگدانه های معدنی به طور کلی پایداری را در ملات ها و بتن ها حفظ می کنند.

 چرا ممکن است بین نمونه و کار انجام شده تفاوت هایی در روشنایی وجود داشته باشد؟

کاربرد میکروسمنت یک کاردستی است، عواملی مانند بار مواد یا غلتک مورد استفاده در فرآیند آب بندی به این معنی است که ممکن است تفاوت های کوچکی در براقیت بین نمونه و کار وجود داشته باشد. . کاتالوگ ها با غلتک مهر و موم می شوند، به همین علت براقیت بیشتری را در کاتالوگ مشاهده خواهید کرد .

  آیا رنگ ها را می توان روی یک سطح ترکیب کرد؟

بله، رنگ های مختلف میکروسمنت را می توان روی یک سطح، حتی چندین پرداخت، ترکیب کرد.

 آیا اجرای توری سیمان اجباری است؟

استفاده از توری الیافی را به ویژه در کف و دیوارهای کاشی شده همیشه توصیه می کنیم و همچنین در درزهای بین پانل های گچ تخته برای تقویت پایه میکروسیمنتی و جلوگیری از ایجاد ترک ناشی از تنش های موجود در بستر میکروسمنت استفاده می شود. تصمیم نهایی در مورد استفاده یا عدم استفاده از آن، البته با اپلیکاتور است، اما اگر آن را اضافه نکردند، مشکلاتی را که ممکن است پیش بیاید به آنها گوشزد کنید.

  بین لایه اول سیلر و لایه دوم چه مدت زمان خشک شدن را باید در نظر بگیریم؟

زمان خشک شدن بین لایه های سیلر یا لاک به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، شرایط آب و هوایی، رطوبت نسبی، دمای محیط اتاق، فضای بسته و مرطوب مانند حمام، تأثیر مستقیم آفتاب بر اتاق و غیره.

در هر صورت، ما همیشه در هر شرایطی سعی می کنیم تا حد ممکن زمان خشک شدن بین لایه ها را در نظر بگیریم تا از ایجاد لکه های سفید جلوگیری کنیم زیرا سطح هنوز مرطوب است. حداقل زمان خشک شدن بین لایه ها برای  لایه های زیرین 4 ساعت و برای لایه نهایی 24ساعت است.